Czytelnia

MOSBITO

Olejek citronella
- naturalny sposób na komary

Na rynku repelentów coraz bardziej popularne są opaski na komary oraz plastry na komary. Wpisują się one w nurt aromaterapii, czyli leczenia zapachem przy użyciu olejków roślinnych. Olejek citronella jest bazą wielu naturalnych i bezpiecznych produktów.

Olejek citronella skutecznie odstrasza gryzące owady. Komary po prostu nie znoszą jego cytrynowego zapachu i trzymają się od niego z daleka. Olejek ten ma także inne, zaskakujące zastosowania.

Pomoże wyleczyć i uspokoi

Od lat jest dobrze znany w świecie kosmetyki. Jego miły, cytrynowy, odświeżający zapach jest chętnie stosowany przez producentów kosmetyków codziennego użytku jak mydło, a także bywa komponentem perfum.

Natomiast nie wszyscy wiedzą, że ma także właściwości antygrzybiczne i może być składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu takich dolegliwości jak grzybica stóp. Co zaskakujące, może być także używany, aby uspokoić… nadpobudliwe, szczekające psy.

Znany na całym świecie

Anty komarze właściwości citronelli po raz pierwszy zostały odkryte w Azji i na jej obszarze jest to powszechnie stosowany środek na te owady. Dziś głównymi producentami olejku citronella są Chiny i Indonezja.

Jako środek na komary został zarejestrowany w USA już w 1948 r. Od tej pory nie zanotowano żadnych skutków ubocznych przy jego stosowaniu. FDA - amerykańska instytucja nadzorująca bezpieczeństwo leków i środków biobójczych oficjalnie uznała go za bezpieczny. W porównaniu z innymi sposobami walki z owadami wygrywa, gdyż jest skuteczny oraz nietoksyczny. Dlatego zalecany jest także do stosowania przy ochronie małych dzieci.

Citronella w opaskach i plastrach na komary

W preparatach na komary produkowany jest pod postacią balsamów, płynów oraz sprayów. Jednak środki te mają jedną wadę. Aby skutecznie i długotrwale chroniły trzeba je nanosić na skórę co kilkadziesiąt minut lub co kilka godzin, ponadto nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.

Dlatego najlepszym środkiem są opaski na komary oraz plastry na komary, które zawierają właśnie ten olejek. Dzięki specjalnemu procesowi, zastosowanemu przy produkcji, zapach odstraszający komary ulatnia się stopniowo przez kilka godzin, nie ma więc potrzeby ponownego zabezpieczania się. Opaskę na komary wystarczy po prostu założyć na nadgarstek lub kostkę nogi i można zapomnieć o swędzących ugryzieniach. Z kolei plaster na komary można przykleić do ubrania małego dziecka, w tym nawet niemowlęcia, a także do wózka, czy łóżeczka by zapewnić mu skuteczną ochronę.